с. Миронове. Миронівська початкова школа Слов'янської сільської ради

  





Методична робота

 

Тема: «Таїнства Святої Покрови».

Мета: навчити дітей нового способу нанесення малюнка з допомогою природного штампа — листя; формувати вміння створювати відбитки листя різного розміру й форми; продовжувати розвивати дрібну моторику; виховувати дбайливе ставлення до всього, що їх оточує, естетичне ставлення до природи і до своєї діяльності.

Матеріал: засушені осінні листочки, різноманітні за кольором і розміром; великий аркуш паперу прямокутної форми, гуашеві фарби жовтого, червоного, коричневого, оранжевого кольорів; пензлик, серветки.

Хід заняття

І. Організаційний момент

-         У нас сьогодні, діти, свято,

Гостей зібралося багато,

Ану, малята, посміхніться

І привітайтесь як годиться.

- Добрий день!

- Діти, погляньте, як гарно сьогодні у нашому залі. А чи знаєте ви, хто так гарно тут прибрав?        

        Осінь, осінь, трудівниця

        Осінь,осінь, чарівниця.

        Осінь люба, осінь мила

        Як тебе нам не любити.

 

 

Пісня « Літо, до побачення»

.

Осінь люба,

Осінь мила,

Ліс і гай

Позолотила.

Все повносила

В комору,

Наскладала

Цілу гору

Яблук, груш,

Картоплі, кропу,

І багато,

Не потроху,

Щоб узимку,

В лютий холод

Та не дошкуляв

Всім голод,

Щоб були ми

Дужі й ситі,

Радістю й теплом

Зігріті.

 

 

Ой, спасибі.

Осінь мила,

Ти чудова,

Ти вродлива.

Ми тобі співати будем,

Бо тебе ми справді

Любим.

Ой. Спасибі.

Осінь мила,

Ти чудова

І вродлива.

 

Осінь в гості завітала

Нам листки подарувала

Заспіваєм зараз ми

Про листочки золоті.

 

Пісня «Краски осени»

 

 

-         Сьогодні день, діти, і зовсім незвичайний.

-         З вами нічого дивного не трапилось?

-         Ні.

-         А ось зі мною трапилось. Коли я йшла до вас сьогодні вранці, несподівано піднявся вітер і мені до рук приніс ось ці осінні листочки. І ці листочки запропонували мені разом з вами розгадати їхні таємниці, які сховались в кожному листочку.

-         Спробуємо розгадати?

-         Так.

-         Розпочинаємо з першого листочка.

-         Зараз я прочитаю, що тут написано.

“Покрий нас чесним твоїм покровом”

ІІ.Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

 

Більше й більше листя з кленів

Облітає з кожним днем!

По траві іще зеленій

Між дерев в саду ідем.

Йдем по листу золотому,

Мов по килиму м'якому,

Що на весь послався сад, -

Здрастуй місяць листопад!

                                         М.Познанська                              

 

Бесіда з дітьми. «А що роблять опалі листочки?»

- Вони шепочуться між собою.

- Танцюють у повітрі.

- Літають як парашутики.

- Вкривають землю.

 

       Взимку земля – від покровом снігу, влітку – зелених трав, восени – опалого листя і будь-якої пори – під покровом неба. Птаха захищає пір’я, звіра – хутро, людину – дах її оселі, а всіх живих істот – небесна покрівля. “Ніхто і ніщо по всіх земних усюдах не може обійтися без Покрови”, — пояснюють мудраки, що у всьому звикли бачити міцну природну основу. Осіннє свято Покрови встановлено на честь Божої Матері.

     За народним календарем у жовтні закінчувалася осінь і тому він був перехідним від осені до зими. Початком зими в українському селі вважалося свято Покрова (14 жовтня) — Покров Пресвятої Богородиці і Пріснодіви Марії. Віруючі українці в цей день урочисто ідуть до церкви й благоговійно промовляють слова Богородичного тропаря свята: ".

Ознайомлення з виставкою Ікон.

Чому в рамці?

- Щоб зберегти якість намальованого образу митці оздоблювали його  рамкою і ховали під скло.

 

 

-         А ще, ми зробили для себе несподіване відкриття, що осінніми листочками можна малювати.

 

Входить Осінь

 

Добрийдень, в добрий час!

Рада, діти, бачить вас!

Я – Осінь – чарівна й ясна,

Я дивнав, наче козачка сама

Тримаю пензлик у руках

Малюю у садах, гаях.

Малюю всюди – тут і там

Щоб догодити , любі вам,

Щоб вміли ви красу кохати,

Щоб теж у руки пензлик брали

Красу природи малювали.

Тому прийміть дарунок мій-

Це фарби – кожна має колір свій.

 

Осінь роздає дітям фарби

 

Вихователь: Так, правильно. Ви назвали осінь – художниця. Вона нам розмалювала своїми фарбами все довкола, а  зараз я  вам пропоную спробувати стати маленькими художниками і  створити рамочку для ікони, 

Надати їй осінніх фарб і передати осінній настрій, подих, прохолоду.

Вихователь показує прийом малювання рамочок.

 А зараз пригадаємо ще, як можна малювати листочками:

1. Беремо листочок за кінчик.

2. Кладемо його на клейонку, зворотною стороною догори. Чому? – добре видно прожилки, випуклості, рельєфні ший більше пензлик.

3. Наносимо фарбу потрібного кольору від середини до країв, притримуємо листок при цьому вказівним пальцем лівої руки.

4. Миємо та витираємо пензлик.

5. Беремо листок за кінчик і переносимо його на аркуш, кладемо зафарбованою стороною.

6. Зверху накриваємо листок папірцем і легенько притискуємо долонькою.

7. Забираємо листок, а на його місці залишається гарненький відбиток – точнісінько копія його самого.

8. Тоненьким пензликом домальовуємо те, чого не вистачає на малюнку.

Пригадали.

- Як називається такий прийом малювання? (Друк)

 

 

Вихователь: Та ви справжні художники, змогли передати в картинах справжню осінь з барвистими кольорами.

- Ви всі старалися, були старанними, охайними і працьовитими. Тепер помилуйтеся кожен своєю роботою. Всі молодці.

 

.

Під час роботи звучить інструментальна музика А.Вівальді “Пори року”

 

 Погляньте, яка чудова вийшла рамочка А зараз ми прикрасили  нею ікону Божої Матері – покровительки  кожної людини. Ось яка гарна  ікона вийшла ! А як вона гармонує з кольором нашої групи!

-   Молодці, діти, сьогодні ви попрацювали,  як справжні художники-дизайнери!

А зараз, діти, давайте подякуємо листочкам за те, що допомагали вам намалювати такі гарні малюнки і попрощаємося з ними:

«Не сумуй листочку, що скоро прийде зима. Всі листочки впадуть з дерев і сховаються під снігом. Та незабаром настане весна і прийдуть тобі на зміну вже інші твої братики та сестрички, але ми з тобою не розлучаємось. Ми тобі кажемо «До побачення».

 Танець з листочками.

Показується другий листочок.

2 листочок “берегиня роду”

1д.: Берегиня – це втілення води, господарства, сімейного вогнища, рукоділля.

1 в.: Сьогодні ми святкуємо одне з найбільших народних свят – свято Покрови Пресвятої, яке дотримується однієї дати – 14 жовтня.

2 в.: В народі це свято відзначається восени. Це пора, коли вже урожай зібраний і засипаний у комори, а поля засіяні озиминою.

1 в.: Учні вперше йшли до школи на Покрову. У цей день вони приносили горщик пшоняної каші. Це для того, щоб “ наука не йшла в ліс”.

3 в.: Пресвята Богородиця була символом і покровителькою всієї України.

4в.: Пречиста Діва зробила людям багато добрих справ. В Київській Русі врятувала Почаївський монастир від нападу турків. І князь Ярослав Мудрий віддав Україну під її покров.

6 в.: З того часу у багатьох селах на її честь будували і освячували храми. Появилось багато сіл, які носять назви “Покровка”, “Покровське”, “Новопокровка”, “Посадпокровське”...

2д.: А що таке Берегиня?

1д.: Берегиня – це втілення води, господарства, сімейного вогнища, рукоділля. Богородиця символізує образ матері, землі, Берегині.

Кожна мама словами молитви  звертається до Пресвятої Богородиці з проханням зберегти свою родину і рідну домівку, своїх дітей, захистити Батьківщину від стихійного лиха і злих ворогів.

Пісня « Молитва»

Третій листочок «Пресвята Богородиця – Захисниця»

А чи знаєте ви, що  свято Покрови Пресвятої Богородиці

святкується в Україні не лише як народне - релігійне

свято, а як свято національне, бо матір Богородиця є

також символом і покровителькою нашої держави.

Невипадково саме 14 жовтня, в день Покрови Пресвятої Богородиці, з 1990 р. відзначається свято запорозького козацтва – цього унікального явища в світовій історії. Бо запорозькі козаки. особливо шанували Покрову. На Січі це свято було храмовим. Богородиця була їхньою заступницею в далеких походах, під її покровом вони не боялися ні розбурханої стихії, ні злих ворожих сил. Її зображення було вибите на хрестах, які носили козаки. Священною для кожного козацького лицаря на Січі була Покровська церква, від її порога січовики вирушали на захист рідної землі і з подякою за порятунок поверталися до неї після походів.

 

 

Розважальна програма

 

КОЗАЦЬКІ  РОЗВАГИ

Мета:

        Розширювати й уточнювати знання дітей про козацьку добу, про запорізьких  козаків, їх побут, звичаї, традиції.

      У ході гри розвивати швидку реакцію на сигнал, старанність та фізичні якості вихованців швидкість,  спритність, кмітливість, активність і сміливість.

.      Виховувати шанобливе ставлення до запорожців, спонукати до наслідування їх кращих рис характеру: добродушності, безкорисливості, товариськості, бажання завжди прийти на допомогу.

 

Зміст заходу

 

Вступне слово вихователя:

    14 жовтня щорічно відзначається День українського козацтва (згідно Указу Президента України від 7 серпня 1999р.). Козацтву належить особливе місце в історії України та в історичній пам'яті українського народу. Саме козацтво було тією силою, яка активно впливала на історію України XVII – XVIII ст.

 День Покрова, 14 жовтня, святкується в усіх козацьких громадах світу дуже урочисто, з молебнями про живих, з панахидами про тих хто відійшов в інший світ, з урочистими загальними зборами козаків.

 Така історична традиція приурочується до дива поразки турків під Азовом у 1641 році. Гарнізон Азова в той час налічував 6 тис. Донських і запорозький козаків, а турецько-татарське військо – 227 тис. чоловік. Штурм Азова розпочався 6 червня 1641 року, але втративши близько 100 тис. чоловік, ворог відступив. У вирішальний час довгої героїчної оборони козацькому гарнізону з'явилося небесне видіння "діви чудесної в багряній ризі", яке надихнуло козаків на новий подвиг, і  здійснилось дійсно диво: місто звільнилося від облоги.

 Сьогодні світле та радісне свято – Покрова Пресвятої Богородиці. Від часів Хрещення Київської Русі і до наших днів це свято духовно об’єднувало наш народ, живило його вірою у повсякчасне заступництво Божої Матері за людській рід, за мир і добро на нашій землі

 

 

 

Діти.

 

Козаки — це вільні люди!

Козаки — безстрашні люди!

Козаки — борці за волю!

За народу кращу долю.

 

Козак — це людина чесна і смілива,

Найдорожча йому — Батьківщина!

Козак — слабому захисник,

Цінити побратимство звик.

 

Знаєм, що славна Січ

Ворогам ішла на встріч,

Рідну землю захищала

І народ наш прославляла.

 

Ось і знов ми удома

На Січі славній своїй.

Треба позмагатись,

Свою спритність показати.

Зараз ми порозважаємось,

В різних іграх позмагаємось.

 

Ведучий

 

Почнемо тепер змагання.

Найскладніші всі завдання.

Дві команди дуже гожі,

Нам покажуть, хто що може.

 

 1. «Хто  знищить найбільше ворогів.»

Завдання.  Збити кеглі  одним ударом  за один раз.

2. «У кого більша долонька?

Хто більше візьме горохів із вази у свою долоню і перенесе у свою вазу.

3. «Кращий вершник»

4. Конкурс «Танець на стільцях»:

Спочатку танцюємо тільки головою, поступово дабавляємо рухи руками, ногами і на кінець рухаюється все тіло.

 

5.Вишивка рушника.

Дівчатка протягують стрічку через папір ( ватман).

6. “Передача листа”

- Всі ви напевне знаєте і бачили картину на якій зображено той момент, коли дотепні, веселі козаки писали листа турецькому султану. То ж шикуйтесь і подивимося котрий курінь швидше передасть написане.

7. «Збери урожай»

Перевезення  картоплі дитячими машинами.

 

8. «Хто дістане і з’їсть цукерку в тарілці з мукою без допомоги рук”.

    Учасник конкурсу повинен дістати і з’їсти цукерку з тарілку з мукою без допомоги рук.

    В кінці дня  козаки  збиралися біля вогнища і співали пісні про рідну домомівку, про рідну сторонку, про  свою Батьківщину та вільну Україну.

 

Наша славна Україна,

Наше щастя і наш рай,

Чи на світі є країна

Ще миліша за наш край?

 

І в щасливі й злі години

Ми для неї живемо.

На Вкраїні й для Вкраїни

Будем жити й помремо.

 

Ой ти, ненька-Україна,

Я тебе кохаю,

В свiтi кращої країни

Я не знаю.

Чорне море, степ широкий,

Зеленi Карпати,

I пiд небом синьооким

Стежина до хати.

 

Ой ти, сонечко ласкаве,

Свiти Українi,

Бiльше щастя, бiльше слави

Для дочок i синiв.

Вони вчора, позавчора

На Днiпрi i в полi

Через працю, через горе

Добувались волi.

 

Ой тому сьогоднi треба

Нам i нашим дiтям

Пiд блакитним мирним небом

За неньку радiти.

Прикрашати, пестувати

I мiста i села,

Гарну пiсню заспiвати

Для друзiв веселих.

 

Ой ти, ненька-Україна,

Я тебе кохаю,

В свiтi кращої країни

Не шукаю.

Чорне море, жовте поле,

Зеленi Карпати,

I не зможу я нiколи

Iншу покохати.

 

ПІСНЯ « КВІТУЧА УКРАЇНА»

До залу входить козак з кулішем і читає заповіді.

 

ЗАПОВІДІ Запорожців нащадкам

 

1. Сміливі будьте козачата.

2. Даруйте Україні вірність.

3. У старших вчіться захищати рідну домівку і людську гідність.

4. ЧЕСТЬ ТА ДОБРЕ ІМ’Я ДЛЯ КОЗАКА ДОРОЖЧЕ ЖИТТЯ.

5.. КОЗАКИ  ВСІ РІВНІ В ПРАВАХ, ПАМ’ЯТАЙ: «НЕМА НІ КНЯЗЯ, НІ РАБА, А УСПІХ БОЖИЙ!»  

6. ПО ТОБІ СУДЯТЬ ПРО ВСЕ КОЗАЦТВО ТА НАРОД ТВІЙ. 

7.  СЛУЖИ ВІРНО СВОЄМУ НАРОДУ, А НЕ ЗЛОДІЯМ. .               8.ТРИМАЙ СЛОВО, СЛОВО КОЗАКА ДОРОГЕ.

9. ШАНУЙ СТАРІЙШИН, ПОВАЖАЙ СТАРІСТЬ.

10.САМ ЗАГИНЬ, А ТОВАРИША ВИРУЧИ.

КОЗАКОМ ПОТРІБНО НАРОДИТИСЬ! КОЗАКОМ ПОТРІБНО СТАТИ! КОЗАКОМ ПОТРІБНО БУТИ!

     Після сьогоднішніх наших змагань в нас залишається світла пам'ять про славні подвиги наших предків-запорожців. Отож, пам’ятаєте, дорогі діти, що ви є нащадками - Після сьогоднішніх наших змагань в нас залишається світла пам'ять про славні подвиги наших предків-запорожців. Отож, пам’ятаєте, дорогі діти, що ви є нащадками славних українських козаків. То ж любіть Україну, шануйте її народ. Хай кожен з вас своїми добрими справами і вчинками доведе, що козацькому роду нема переводу!

 

ТРЕНІНГ ДЛЯ ПЕДАГОГІВ

 

1.    Створення емоційного настрою.

  Вправа «Подаруй усмішку».

-         Підніміть праву руку, якщо у вас гарний настрій, ліву – якщо поганий, обидві руки – якщо ви готові подарувати один одному усмішку. Обміняйтесь усмішками.

2.    З початків прислівїв

 Пригадайте та запишіть початкові слова записаних прислівїв.

По вертикалі вони повинні утворити ще одне прислівя – назву малюнка.

...

гріє, сонце сяє – вся природа воскресає.

...

місяць, та не гріє, тільки в Бога дурно хліб їсть

...

чорній землі білий хліб родить.

...

коней і в стайні куплять.

...

слухай, а свій розум май.

 

Девіз нашого тренінгу «Сонце світить на добрих людей».

3. «Згадай прислівя».

 А зараз кожен з вас подумає і назве декілька  вислів, прислів’я, приказку про добро та милосердя:

1.Добро плодить добро, а зло плодить зло.

 2.Добро не пропадає, а зло умирає.

 3.Не все добре, що солодке.

 4.Ти до нього з добром, а він до тебе з колом.

 5.Не всяка стежка без спориша, не в кожної людини добра душа.

 6.Добрий чоловік і сусідів дім від вогню збереже.

 7.Від лиха до добра недалека дорога.

 8.З добрим дружись, а злого й лихого стережись.

 9.Не сподівайся за добро дяки.

 10.Злий плаче від зависті, а добрий під радості.

 11.Все зле — все немудре.

 12.У кого є злість, той своє серце їсть.

 13.Хто сам не знав зла, не вміє шанувати добра.

 14.Злий сам себе б'є.

 15.Злість до добра не доводить.

 

 

 

 

 

 

4. «Сімейство Духовності»

 

Я – Ніжність –

Скажу душа тріпотить.

Я ніжність навіки,

А не на мить.

Я – Уважність, хто

Мене поважає,

Той робить усе вчасно

І всюди встигає!

Я – Співпереживання –

Всіх хочу зігріти.

Я хочу, щоб друзями стали

Всі діти!

Я – Великодушність,

Бо маю щедру душу.

Я – Любов, я в серці живу.

Я сімю від біди стережу.

Я необхідна всім,

Бо я затишок і мир.

Я – Доброта,

Доброта це світлий дар,

Людям ти його віддай.

До дорослих добрим будь

І малечу не забудь!

Я – Милосердя – і жаль мені всіх.

Хочеться всіх пожаліти, зігріти.

І щоб ніхто не зміг захворіти.

Я – Чутливість – і ви

Зробіть милість,

Будьте чуйними людьми

Й будемо в дружбі жити ми!

Я – Порядність – я всюди в пошані,

Бо не люблю я вчинки погані.

 

5.Вправа «Відгадай»

Відгадай твір В. О. Сухомлинського за опорними словами.

1.    Дві нові сталеві лопати; перша лопата трудилася, а друга ледарювала; - чого я цього нічого не розумію? Ми ж розмовляли з тобою одною, лопатною мовою. ( «Дві лопати»)

2.    Багато років під стріхою однієї хатини ластівки жили; у хатині жили батько й мати, була в них дівчинка Оленка; вони прощаються з рідною землею. Бо дорога у теплий край далека й важка. ( «Ластівки прощаються з рідним краєм»)

3.    Край села живе вдова з трьома синами; холодно, діти. А топить нічим... Кому ж по дрова йти ? ; Ми теж підемо в ліс, мамо.( «Кому ж іти по дрова?»)

4.    Вийшла з хати Маринка й побачила сіру пташку в небі. Коли жайворонок злітає в синє небо, воно стає тепліше. ( «Жайворонок сонечкові допомагає»).

5.    Під квочку поклали десятеро качиних яєць; які ви неслухняні. І хто це вас навчив плавати?; Дивиться квочка на малих і не розуміє:... ( «Що сталося з моїми дітками?»)

6.     Цілу ніч вона не спала, боліло серце. Читає книжку тихо про себе, щоб не розбудити бабусю.(« Тихо, бабуся відпочиває»)

 

 

 

 

6. Вправа  «Ловіння кайросів».

Усі ми знаємо, як важливо опинитися у потрібному місці в потрібний момент. Але іноді достатньо не прогавити вдалі моменти для розвязання певного завдання. Стародавні греки для позначення часу вживали два різних слова – «хронос» і «кайрос».

«Хронос» - це твердий, лінійний, звичний нам час. Це той час, що вміщується в графах щоденників та органайзерів, а «кайрос» - це певний зручний момент, сприятливі обставини для розвязання завдання.

Завдання: «Створити святкове коло».

        

 

Поряд-ність

 

Співпере-живання

 

Уважність

 

Ніжність

 

Великоду-шність

 

Чутли-вість

 

Любов

 

Доброта

 

Сімейство духов-ностіч

  

 

грудень

 

листопад

 

жовтень

 

вересень

 

серпень

 

липень

 

червень

 

травень

 

квітень

 

березень

 

лютий

 

січень

 

 

2012 рік

  

 

 

 

 

 

 

 

7.    Бліц турнір «Вірування, звичаї».

№1

1.Українська народна обрядова новорічна пісня.(Щедрівка)

2. Старовинний обряд славлення різдвяних свят піснями.( Колядка)

3.Здавна поширений  в Україні звичай: у день Різдва ходити по хатах з ляльковим театром і звіздою.(Вертеп)

4. Загальновизнаний порядок.(Звичай)

5. Обрядовий предмет, який виготовляють до Різдва.(Звізда)

6. Щось особливо дороге.(Святиня)

7. Християнське свято народження Христа.(Різдво)

8.Найурочістіше християнське свято.(Пасха)

9. Одне з найважливіших свят наших предків, яке було повязане з літнім сонцеворотом. (Купала)

10.Народа обрядова пісня з іграми і танцями, в якій оспівується весна.(Веснянка)

11. Досвід, звичай, які передаються з покоління в покоління.(Традиція)

12. День, коли відзначають видатні події.(Свято)

13. Свято з нагоди закінчення жнив.(Обжинки)

14. Свято, що відзначають 15 лютого.(Стрітення)

 

7. Вправа "Малюю себе і пані Удачу"

 

На аркуші паперу намалюйте себе таким, яким ви бачите себе з боку, на своєму "уявному" екрані. Поруч намалюйте дуже красиву, у білій довгій сукні пані Удачу. А тепер знову намалюйте себе, обов'язково з посмішкою на обличчі, за руку або під руку з пані Удачею.

 

- Як ви думаєте, що ми зараз робили? Залучали до себе удачу.

 

Словесний код удачі дуже простий - як можна частіше бажайте її усім людям.

 

Ніколи не сумнівайтеся в успіху задуманого, женіть геть від себе невпевненість і страх! Побачите: дуже скоро у ваше життя прийде удача і успіх.

 

Частіше малюйте її у своїй уяві і на листку паперу. Віра, уява і зорове сприйняття мають величезну силу в досягненні

 

   АНКЕТА «ВИЗНАЧЕННЯ РІВНЯ ДУХОВНОГО РОЗВИТКУ»

 

Мета: допомогти людині краще пізнати себе, власні потреби й прагнення. Накрес­лити навпроти кожного з 9 запитань 9 відрізків однакової довжини за формою:

ні                так

0                                                        10

 

Залежно від відповіді на запитання зробіть приблизну позначку на координа­тах відповідного відрізку. Графічне зобра­ження дозволяє візуально уявити місце­знаходження своєї відповіді.

 

1. Чи добре ви себе знаєте?

      0......................................................................10

2. Чи враховуєте ви в повсякденному житті інтереси інших людей?  

      0......................................................................10

3. Спробуйте пригадати, як часто вами оволодіває гнів?

      0......................................................................10

4. Чи подобається вам ділитися тим, що у вас є?

      0......................................................................10

5. Чи маєте ви бажання мати ті речі, які є в інших?

      0......................................................................10

6. Сробуйте визначити, як часто ви по­мічаєте власні помилки в житті?

      0......................................................................10

7. Чи завжди вам вдається виправити помічені в житті помилки?

       0......................................................................10

8. Вам подобається різнобічно вдоскона­лювати себе?

      0......................................................................10

9. Чи властиве вам почуття любові до людей?

      0......................................................................10

 

8.    Легенда «Усе в твоїх руках»

  Ця історія відбулася багато років тому в давньому місті, в якому жив відомий мудрець. Слава про його мудрість розійшлася далеко від рідного міста. Але була в цьому місті людина, яка заздрила його славі. І от вирішила ця заздрісна людина придумати таке запитання, щоб мудрець не зміг на нього відповісти.

    Тоді пішов заздрісник на луки, піймав метелика, посадив його між зімкнених долонь і подумав: «Запитаю я в мудреця ось що. Скажи-но, о наймудріший, який метелик у мене в руках – живий чи мертвий? Якщо він скаже, що живий, я стисну долоні – і метелик помре, а якщо він скаже, що мертвий, я розтулю долоні – і метелик полетить. Отоді всі зрозуміють, хто з нас розумніший».

   Так все й трапилося. Заздрісник піймав метелика, посадив його між долонями, пішов до мудреця та запитав у того: «Який метелик у мене в руках, о наймудріший: живий чи мертвий?». І тоді мудрець, який справді був дуже розумною людиною, відповів: «Усе у твоїх руках».